Budakoja uudiseid

Sulevimäe Budakoja suvelaager 2007

Avati Buddha tempel
ja Mahajaana Instituut

Mahajaana instituudi avamine

Dalai-laama Eestis

Buddha kujude pommitamine


 

 

 

 

U U D I S E D     

Dalai-laama sai Tartu Ülikooli audoktoriks

Tartu Ülikooli nõukogu valis reedel viis uut audoktorit, nende seas on ka Tiibeti vaimne ja ilmalik juht, Tema Pühadus XIV Dalai-laama Tenzin Gyatso.

Tartu Ülikooli audoktoriteks valiti filosoofiateaduskonna poolt esitatuna veel ajaloodoktor Ants Viires, Turu Ülikooli emeriitprofessor ja TÜ Rahvusmõtte auhinna laureaat Ilmar Talve ning Baseli Ülikooli prof Jürgen von Ungern-Sternberg Šveitsist.

TÜ arstiteaduskonna poolt esitatuna valiti audoktoriks Newcastle'i Ülikooli prof Stephen John Proctor Inglismaalt, teatas Tartu Ülikooli pressiteenistus.

Audoktorite promoveerimine toimub rahvusülikooli aastapäeval 1. detsembril. Esialgse info kohaselt tuleb TÜ audoktori tiitlit vastu võtma ka Dalai-laama.

Dalai-laama on Eestit külastanud kahel korral – 1991. ning 2001. aastal, mil üheks kutsujaks oli mõlemal puhul Tartu Ülikool.


Reuters
27. mai 2005

 


Avati Buddha tempel ja Mahajaana Instituut


Mahajaana Instituudi logo

Hobuse aasta (2002) algus oli eesti budalusele väga edukas. 12. veebruaril avati Tallinnas budalik õppeasutus Mahajaana Instituut ja 17. veebruaril avati Tallinna vanalinnas Eesti esimene Buddha tempel Lääne Vennaskonna (FWBO) poolt Helsingi Keskuse abil. Neid sündmusi võib pidada Eesti budaluse ajaloos murrangulisteks sündmusteks, sest varem pole Eestis olnud budalikku kooli ega templit. Kogudustel on olnud vaid renditud ruumid ja on toimunud mitmesuguseid budalikke loenguid ja õppelaagreid erinevais paigus.

Nüüd saab juba võimalikuks budaluse õppimine ja usuline harjutamine selleks sobivates ja lahedamates tingimustes. Budalus on Euroopas kõige kiiremini leviv usund ehk õpetus, eriti kõrgintelligentsi hulgas, peamiselt oma väga sügava vaimsuse ja rahumeelsuse pärast, ja seetõttu on Eesti järelejõudmine Euroopale igati tervitatav. Kaasaja mürarikkad, närvilised ja linnastunud ühiskonnad vajavad vaimset, rahustavat ja väga eetilist õpetust, mis aitab inimestel leida sisemist tasakaalu ja elu mõtet.

Õpetuse huvilised võivad otsida teavet Lääne vennaskonna (FWBO) ja Mahajaana Instituudi kodulehtedest. Võrguaadressid leiab Dharma kirjastuse kodulehe esiküljelt: kogudused.

Erik Arro
5. juuni 2002Mahajaana Instituudi avamine

Linnart Mäll

Teisipäeval 12. veebruaril 2002, Idamaade kalendri aastavahetuse päeval, mil lõpeb mao aasta ja algab hobuse aasta, astub esmakordselt avalikkuse ette uus kultuuri- ja haridusühing – Mahajaana Instituut. Lisaks eesmärkide ja kavade selgitamisele kutsutud külalistele näitab budaliku kultuuri edendamisega tegelev ühendus Tallinna Kinomajas toimuval tutvustusõhtul ka filmi Tema Pühaduse XIV Dalai Laama elust.

Mahajaana Instituut loodi läinud aasta sügisel kodanikuühendusena eesmärgil edendada asjakohaste kultuuri-, haridus-, kirjastus- ja muude ettevõtmiste kaudu budaliku kultuuri tutvustamist Eestis. Õppekursused ja instituudi kodulehekülg, mis hakkab toimima ka eesti budalike ühenduste andmebaasina, on esimesteks käivitunud tegevussuundadeks. Ettevalmistamisel on mitmed kirjastamiskavad, teatas instituudi esindaja Yoko Alender-Leht.

Mahajaana Instituuti kureerib praegu üheksaliikmeline nõukogu koosseisus Linnart Mäll (esimees), Peeter Vähi (aseesimees), Sven Grünberg, Andres Herkel, Tiina Jokinen, Märt Läänemets, Andres Zelmin, Teet Toome ja Yoko Alender-Leht; selle tööd korraldab viieliikmeline juhatus, mille esimeheks on Sven Grünberg.

Mahajaana Instituut on ühtlasi katusorganisatsiooniks ühingutele, mis tegelevad budaliku kultuuri uurimise ja viljelemisega, ning seab eesmärgiks teadmiste tugevdamise selles valdkonnas. Praegu on Mahajaana Instituudis esindatud Eesti Akadeemiline Orientaalselts, Drikung Kagyu Ratna Sri Keskus ja Eesti Nyingma Kogudus, Instituudiga on ühinemas Lääne Budaliku Vennaskonna Sõprade (FWBO) Eesti Ühendus ja koostööd tehakse Eesti Tiibeti Kultuuriseltsiga.

Teisipäevane tutvustusõhtu juhatab ühtlasi sisse laupäeval, 16. veebruaril kell 12 Eesti Heliloojate Liidu maja saalis algava Mahajaana Instituudi esimese õppekursuse. Algaval semestril on kavas Linnart Mälli loengukursus “Budaluse pühakirjad”, lisaks sanskriti keele algõpe Märt Läänemetsa juhatusel ja seminarid. Õppetöö hakkab toimuma tsüklite kaupa nädalavahetuseti ja kestab maikuuni.

minut.ee

   

   

   

Allikad:
www.tibet.net
www.tibet.com

Mis on ühist?

George W. Bushil (USA president),
Colin Powellil (USA riigisekretär),
Chen Shui-bianil (Taiwani president),
Vaclav Havelil (Tsehhi president),
Viktor Orbanil (Ungari peaminister),
Bill Clintonil (USA president),
Jens Stoltenbergil (Norra peaminister),
Harold V (Norra kuningas),
Thorbjorn Jaglandil (Norra välisminister),
Kirsti Kolle Groendalil (Norra parlamendi spiiker),
Ivar Hansenil (Taani parlamendi spiiker),
Poul Nyrup Rasmussenil (Taani peamister),
Anna Lindhil (Rootsi välisminister),
Birgitta Dahlil (Rootsi parlamendi spiiker),
Göran Perssonil (Rootsi peaminister),
Jerzy Buzekil (Poola peaminister),
Bronislaw Geremekil (Poola välisminister),
Maciej Plazyinskil (Poola parlamendi spiiker),
Avraham Burgil (Iisraeli parlamendi spiiker),
Johannes Paulus II (Rooma paavst),
Massimo D'Alemal (Itaalia peaminister),
Wim Kokil (Hollandi peaminister),
Josckha Fischeril (Saksamaa välisminister),
Robin Cookil (Suurbritannia välisminister),
Tony Blairil (Suurbritannia peaminister),
Jean Luc Dehaenel (Belgia peaminister),
Edwardo Freil (Tsiili president),
Fernando Henrique Cardosol (Brasiilia president),
Jacques Chiracil (Prantsusmaa president),
Lionel Jospinil (Prantsusmaa peaminister),
Kofi Annanil (ÜRO peasekretär),
Albert Gore'il (USA asepresident),
Madeleine Albrightil (USA riigisekretär),
Wolfgang Schüsselil (Austria välisminister) ?

Nad kõik on viimase nelja aasta jooksul kohtunud Tema Pühadus Dalai-Laama Tenzin Gyatsoga...

   
Tunne Kelam ja Dalai-laama


   
E S I K Ü L G
R A A M A T U D

K O N T A K T

Dalai-laama Eestis

Riigikogu Tiibeti toetusgrupi laupäevase teate kohaselt tuleb Tiibeti usujuht Tema Pühadus dalai-laama 19.-21. juunil 2001 taas Eestisse.

Esialgsete plaanide kohaselt on dalai-laama Eestis järgmise aasta 19.-21. juunini, olles enne seda teinud visiidi Leedusse ja Lätisse, ütles riigikogu Tiibeti toetusgrupi esimees Jaan. J. Leppik laupäeval BNS-ile.Kutse Eestisse tulla saatsid dalai-laamale Tartu ülikooli rektor Jaak Aaviksoo ja riigikogu Tiibeti toetusgrupp.Leppiku sõnul esineb dalai-laama kahepäevase visiidi ajal Tartus avaliku loenguga ning kohtub Tallinnas riigikogu aseesimehe Tunne Kelami ja ka linnarahvaga raekoja platsil.Hiina Rahvavabariik, mille tähtsuselt teine mees Li Peng laupäeval oma Eesti-visiidi lõpetab, on kategooriliselt keeldunud dalai-laamaga ühendust pidamast ja teda tunnistamast. Leppiku sõnul ei soovi dalai-laama Hiina võimudelt Tiibeti täielikku iseseisvust, vaid ulatuslikku autonoomsust.Viimati käis dalai-laama Eestis 1991. aasta oktoobris Eesti Komitee kutsel.Dalai-laama ütles toona, et paljudes paikades, kus ta on käinud, on ta tundnud suurt toetust Tiibeti rahva vabadusvõitlusele. Tiibeti usujuht rõõmustas Esindamata Rahvaste Organisatsiooni peasekretäri Linnart Mälli sõnade üle selle kohta, et eesti rahvas tunneb tema rahvale kaasa ning tänas kõiki poolehoiu eest.Riigikogu Tiibeti toetusgrupp on aastaid tagasi teinud avalduse, milles hoiatab Hiinat Tiibeti kultuuri hävitamise tagajärgede eest."Eriti ilmne on see sellise vana ja rikka kultuuri puhul nagu Tiibeti oma. Me ei taha, et Tiibet satuks hävitatud tsivilisatsioonide nimekirja asteekide, inkade ja paljude teiste rahvuste kõrvale," öeldakse avalduses.Tiibeti toetusgrupp nentis, et Tiibeti rahvas eesotsas Nobeli rahupreemia laureaadi dalai-laamaga on maailma rahvaste rahumeelse vabadusvõitluse eeskujuks.
KABUL, 12. märts 2001,
- Afganistani valitseva islamiliikumise Taleban liider välistas esmaspäeval igasuguse kompromissi maailma suurima islamiorganisatsiooni õpetlastega, kes üritavad peatada kampaaniat kõigi Afganistani pinnal asuvate kujude hävitamiseks.

55-liikmelise Islamikonverentsi Organisatsiooni (OIC) delegatsioon saabus pühapäeval Talebani peakorterisse Kandahari, lootes peatada iidsete budakujude hävitamist.

"OIC delegatsioon ei osanud leida ühtki religioosset õigustust, mis näitaks, et meie tegevus on vastuolus islamiga," ütles Talebani infominister Qudratullah Jamal. "Me kordame, et ei tagane oma otsusest ega säästa ühtki Afganistani pinnal asuvat kuju."

Jamali sõnul on kahe Bamiyani provintsis kaljusse raiutud hiigelsuure budakuju hävitamine peaaegu lõpetatud.

"Kujude hävitamine ei olegi nii lihtne. Nende hävitamiseks ei piisa dünamiidist ega mürskudest, sest kujud on raiutud mäeseina. Me oleme jõudnud viimasesse etappi, kuid ma ei oska öelda, kui kaua see veel aega võtab," ütles minister.

Taleban peab islamieelsest budalikust perioodist pärit kujusid puuslikeks ja leiab, et need on kuradist.