Buddhismi lühike ajalugu

Edward Conze, "A Short History of Buddhism"
London 1980
Tallinn 2538 B (1994 AD) 136 lk.

Budalik ümberkujunemise võime paneb hämmastama ajaloolasi, kes on uurinud tohutu ajavahemikuga eraldatud algusaegasid ja lõpptulemusi, mis on erinevad nagu nukk ja sellest arenenud liblikas, kirjutab dr. Edward Conze. Õigupoolest on see järkjärguline, ühelt astmelt teisele viiv ühendus, mida ainult lähim vaatlus suudab tabada.

"Buddhismi lühikeses ajaloos" läheb dr, Conzel korda meile kinnitada, et raskeim budalikus kirjanduses on esitada terviklik lühikokkuvõte kogu budaluse hõlmavast arengust, Buddhast kuni tänapäevani. ta jaotab budaluse ajaloo nelja ajajärku:

1) vana budalus on suuresti ühtelangev sellega, mis hiljem sai tuntuks hinajaana`na;
2) mahajaana tekkimine; 3) tantra ja tshan (zen); ja neljas ajastu, mis säilitab kõike eelnevat ja toob meid küsimusteni, mis ilmestavad kaasaegset budaluse.

See raamat on "kohustuslik" kõikidele budaluse õppivatele üliõpilastele mitte ainult Indias, vaid ka Nepaalis, Sri Lankal, Kesk- ja Kagu-Aasias, Hiinas, Koreas, Jaapanis, Tiibetis, Mongoolias. Kõik budaluse ajaloo küljed on siin dr. Conze poolt oskuslikult, kaasaelavalt ja arusaadavalt esitatud.