Südame õpetused

"Teachings of the Heart" 1990
Zen Teachings of Korean Woman
Zen Master Tae Heng
Tallinn 2537 B (1993 AD) 136 lk.

Koreas täidavad tuhanded saale kuulmaks Tae Hengi jutlust. Ta räägib veendunult, jõuliselt ja tema juuresolek on rahustava ja tugeva mõjuga. Tal on ilmalikke järgijaid 20 000. Tema eraklakord on range ja tema poolt määratud selgete juhtnööridega, millest ta peab kinni suure järjekindlusega. Ta on kõrgele täiustunult mõtlusõpetaja.

Tae Heng on Han Ma-hum mõtluskeskuste rajaja ja vaimne juht Koreas ja Ameerikas. On olemas viis keskust Koreas, keskused Kalifornias, New Yorgis, Alaskas ja Ohios. Nad kasvavad väga kiiresti, rööbiti selle hiiglasliku kasvuga, mida Korea budalus praegu üle elab. See on tema esimene ingliskeelne raamat, kuid ta on avaldanud raamatuid ka korea keeles. Me oleme väga õnnelikud, et ta on külastanud Läänt. Tema õpetused on nii Aasia kui ka Lääne elanikele, meestele ja naistele.

Laialt tunnustatud mõtlusõpetaja Han Am pühitses Tae Hengi nunnaks. Ta on saavutanud sügava valgustuse, mis ilmneb juba temaga kohtumisel. Ta on täielikult pühitsetud nunn Korea budaluse chogye-koolkonnas. Ta on taaselustanud selle pärandi, asetades sellele oma pitseri.

Ta räägib SÜDAME (ehk meele) tähtsusest, samal ajal kui meie tegeleme oma kõrge tehnoloogilise ja linnastunud, ning täielikult määratud aja pingega. SÜDA - see on Buddha ÜKS-MEEL. Tae Hengi igapäevases elus tema usukeskustes on kindel aeg igapäevasteks kõnelusteks ja erakohtumisteks munkade, nunnade ja ilmalikjärgijatega. Kindla kava kohaselt toimub Dharma õppimine. Koreas on pühamud avatud 24 tundi ööpäevas, kuhu inimesed võivad tulla palvetama, lõhnarohtu põletama ja harjutama igal ajal, mil nad soovivad. Ta külastab korrapäraselt iga usukeskust.

Tae Hengi varane elu oli väga raske. Sündis 1926. a. jõuka sõjaväelase tütrena. Tema perekond kaotas Jaapani vallutussõja ajal kõik. Ühel päeval, kui ta oli 8-aastane, läks tema perekond metsa, kaasas ainult see, mida nad suutsid kanda. Nad kõndisid mitmeid päevi, otsides mingit varjupaika. Pidevalt vaevas nälg, kuna ei olnud küllaldaselt toitu.

Pärast mitmepäevast kõndimist asusid nad metsa ning ehitasid mullast ja puukoortest onni. Ta ema tegeles kerjamise ja toiduhankimisega. Tae Heng sai aru, et ta ema ei söö sellepärast, et saaks oma lapsi toita. Oma tundmustelt oli ta väga lähedal oma emale ja võitles isa vastu. Tulemuseks oli, et ta pidi pingete lõdvendamiseks metsas magama.

Pärast paljusid aastaid sellist elu metsas läks ta Pusani, kus ta teenis õmblemisega raha ja hakkas kõrtsi pidama. Mõne aja pärast sai ta üsna rikkaks. Kuid alati oli tal tundmus oma teest, oma buddha-olemusest. Ta jättis selle näiliselt kerge elu ja Han Am pühitses ta nunnaks.

Ta läks mägedesse. Ta veetis oma päevad üksildases mõtluses, kus seltsilisteks olid kaljud, puud, linnud ja oravad. Vähesed inimesed, kes teda nägid, nimetasid teda "mägede hulluks naiseks". Kogu selle aja kestel tema arusaamine süvenes. Pärast 10 aastat üksindust mägedes tuli aeg, mil ta oli valmis õpetama.

Te leidis ühe mahajäetud vana pühakoja ja korrastas selle. Inimesed hakkasid tulema tema juurde. Ta kohtles kõiki suure kaastunde, soojuse ja avameelsusega, õpetades igaühele budaluse nii nagu nad vajasid. Paljud inimesed tulid...