Sinu ärkvelolek on uni
Nisargadatta Maharadz (1897-1981)
Tallinn 2537 B (1993 AD) 200 lk.

Jahmatav ja kirgastav võimalus kohtuda
kaasajal elanud valgustunuga!

Küsija: Kas võite jutustada, kuidas te tõe ära tundsite?
Maharadz: Kohtasin oma õpetajat, kui olin 34-aastane ja mõistsin tõde, kui olin 37-aastane.
K: Mis juhtus? Milline oli muutus?
M:Nauding ja kannatus kadusid. Vabanesin himust ja hirmust. Märkasin, et olen täiuslik ega vaja midagi. Nägin, kuidas puhtas teadvustamise ookeanis, kõikjaloleva teadvuse pinnal nähtuste maailma lugematud lained alguseta ja lõputa sünnivad ja kaovad. Teadvusena on need kõik minu. On olemas salapärane jõud, mis nende eest hoolitseb. See jõud on teadvustamine, Ise, Elu, Jumal, ükskõik, kuidas seda ka nimetada. See on kõige olemasoleva allikas ja algupära, nii nagu kuld on kuldehete algupära. Ja sellisena on see sisemiselt meie oma! Võtke ehtelt ära selle nimi ja kuju, siis märkate kulda ennast. Loobuge nimest ja kujust ning nende põhjustatud himudest ja hirmudest. Mis siis järele jääb?
K: Ei midagi.
M: Jah, järele jääb tühjus. Kuid see tühjus on rohkem kui täis. See on igavene võimalus, nii nagu teadvus on igavene teostumine.
K: Võimaluse all mõtlete ilmselt tulevikku?
M: Minevikku, olevikku ja tulevikku - see sisaldab neid kõiki. Ja ääretult palju enamat.
K: Aga kuna tühjus on tühjus, ei ole meile sellest palju abi.
M: Kuidas te saate nii öelda? Kas saab olla uuestisündimist ilma jätkuvuse katkemiseta? Kas saab olla uuestisündimist ilma surmata? Une pimedus on virgutav ja noorendav. Ilma surmata jääksime paigale igaveseks, igavesse vanadusnõrkusesse.